מחיר היופי – טניה טל מחין

מחיר היופי – טניה טל מחין

מחיר היופי – טניה טל מחין (  כתבה מיום 20.01.2013, אקטואלי גם להיום 29.11.2018) .

מאת דים אמור.

20 בינו׳ 2013 ( ארכיון “הכישרון שלי”) .

_____________________________________________________________________________

טניה טל מחין היא הדוגמנית שאותה אתם יכולים לראות על שער המגזין שלנו, וחוץ מזה שהיא מאוד מוכשרת, היא החליטה להיחשף בפנינו ולתאר בפנינו את החוויות הקשות שהיא עברה במקצוע הזה.

טניה טל היא עולה מרוסיה בת 25. היא התחילה לעבוד בדוגמנות בגיל 17. טניה מספרת שהיו תקופות פחות טובות ויותר טובות, אבל שתמיד הייתה לה עבודה. חוץ מדוגמנות, היא גם בוגרת בית הספר למשחק ( האקדמיה לאמנויות הבמה של דים אמור ) .היא מעידה על עצמה כטיפוס שאוהב מאוד ללמוד. הסיבה העיקרית שבגללה מחין הלכה ללמוד משחק אגב היא בגלל אמה – שזה היה חלום חייה, ולא הצליחה להגשימו.

בכל מקרה, אפשר להגיד שטניה טל מחין מצליחה מאוד בתחומה, והשתתפה בהרבה מאוד תערוכות של מעצבי אופנה, בקליפים ופרסומות, טניה מבוקשת גם בחו”ל ובאופן כללי היא נחשבת לדוגמנית מבוקשת. ההיגיון אומר שהחיים על המסלול או מול המצלמה הם קלים ונוחים, אבל מסתבר שלא כך הוא הדבר. שאלתי בתמימות את טניה טל אם היא אוהבת את העבודה, והתשובה שקיבלתי היממה אותי – התפתחה בינינו שיחה מרתקת עם אמיתות קשות.

טניה טל מחין מספרת שהיא אוהבת את התחום מאוד, ואם היא הייתה צריכה להתחיל הכל מההתחלה, היא עדיין הייתה עוסקת בו, אבל היא גם מסבירה שהוא מאוד בעייתי, בין היתר בגלל שאין בכלל תנאים, אין תשלומים לפנסיה והסוכנויות לוקחות המון פעמים אחוזים גבוהים מהמשכורת כעמלה.

מחין מספרת שהיא לא יודעת איך לסגור את החודש. בשום מקום לא כתוב כמה שחקנית צריכה לקבל פר שעה, ואף אחד לא מספר על איזה ביטוח מגיע לה, למשל. בהרבה צילומים אליהם היא הגיעה הודיעו לה אחר כבוד שמדובר ב”התנדבות”, ולשחקנית אין יותר מדי מה לעשות עם זה. ואם היא תתלונן? אז יכול להיות שהסוכן או הצלם עליו התלוננו הוא מקושר, והוא יכול לגרום לכך שאף אחד לא יעסיק אותה. ואף אחת לא רוצה את זה.

הסיפורים שטניה טל מספרת הם מפחידים מאוד. כך לדוגמה, היא מתארת איך כל שחקנית עוברת הטרדות מיניות רבות במהלך העבודה: “היחס מאוד מעליב. לא רואים בך יותר מגוף יפה, חושבים שאנחנו רובוטים ומתייחסים אלינו בחוסר אנושיות”. היא שוטחת מקרים בהם סוכנים או מפיקים דורשים “דייטים פרטיים” בבית מלון בתמורה לקבלת תפקיד, ומקרי עושק בר’ גלי, כמו חוזים פיקטיביים ומשכורות שנמוכות ב-50 אחוז ממה שסוכם מראש. עכשיו הסוכנים התחילו לייבא גם דוגמניות מאוקראינה ורוסיה – כי עבורן 100 דולר ליום צילום זה הרבה מאוד כסף.

בגלל שיצא לה לעבוד גם בחו”ל, יש לטניה לאן להשוות. היא מספרת על כך שמחוץ לישראל ישנם חוקים וכל התעשייה הזו הרבה יותר מסודרת.

אז למה טניה טל מחין נחשפת? היא רוצה לעשות שינוי. רוצה לגרום לכך שהמצב ישתנה, וששחקניות יקבלו יחס טוב יותר, כמו כל עובד בכל מקצוע אחר במשק.

אז איך זה להיות שחקנית ודוגמנית? טניה טל אומרת שזו עבודה קשה מאוד. צריך לעבוד בקור ובחום, בין 4 ל-5 שעות כל יום אימון בחדר כושר, לדעת לרקוד (לימודים עם כוראוגרף), וכמובן שכל אלה לא מבטיחים עבודה, כי צריך גם להתרוצץ בין אודישנים, עם איפור מלא ומסודר באוטובוסים ומוניות, ולחייך כל הזמן, גם כשאומרים לך שהטוסיק שלך קטן מדי או שיש בעיה עם האף והרגליים. מדובר בהמון המון השפלות, וכל אודישן כזה או יום צילום ניסיון אינו מזכה בתשלום.

וכמובן, שצריך לתחזק כל הזמן את הגוף, אוכל בריא, טיפולים רציפים אצל קוסמטיקאית, לימודי טקסטים במקום מנוחה בשבתות. מדובר בעבודה סיזיפית.

טניה טל מחין חושפת פרטים עוד יותר מדהימים. מסתבר שגם כשמזמינים לאודישן לפרסומת לרהיטים או מוצרים לילדים, פתאום מסתבר לדוגמנית שהיא צריכה להיות בחוטיני. לא משנה שאין קשר בין חוטיני למוצרים לילדים, האמת המרה מתגלה והצלמים מבקשים להוריד את כל הבגדים, ואת צריכה לבחור אם לברוח משם כמה שיותר מהר, כי חברות מספרות על הטרדות ואונס. אחת הבעיות היא גם שאי אפשר להגיד לא לעבודה – אז אפילו אם משהו נראה מסוכן, טניה מחין עדיין הולכת על זה, בגלל שהיא צריכה את הכסף.

את הסיפור העצוב ביותר שומרת טניה טל לסוף השיחה בינינו. ביקשנו ממנה טיפים והמלצות לבנות שרוצות להיות דוגמנית, והיא אמרה שהכי חשוב זה להסתכל קדימה – אף פעם לא לאחור. היא מספרת על כך שגם חברים טובים עלולים לשים לך רגל.

“בדיוק לפני חודש חבר מאוד טוב שלי, בעלים של מסעדה מוכרת בת”א, מגיע אלי ואומר לי שיש לו חבר טוב שהוא סוכן דוגמניות והוא יוכל אולי לסדר לי עבודה בפרויקט ארצי גדול מאוד שהוא עובד עליו.

“הגעתי אל הסוכן (שם לא ניתן לפרסם……….) יחד עם החבר המסעדן (שם לא ניתן לפרסם……….). נפגשנו בבית של הסוכן, והסכמתי להגיע בגלל שיוסי הוא חבר טוב, אחרת לא הייתי מגיעה לבית פרטי.

“בפגישה נתנו לי לשתות מיץ, ואחרי 5 דקות אני מרגישה שמשהו לא בסדר. למזלי לא נתתי להם להבין את זה. הם נתנו לי לשתות עוד ואני ביקשתי ללכת לשירותים, ובזמן שהייתי שם התקשרתי לאחותי שתבוא לאסוף אותי דחוף.

“עד שהיא הגיעה כבר התחלתי להרגיש מוזר – הפה שלי היה נעול, הייתי מסטולה ושיכורה, ואני מרגישה את הידיים שלהם ושומעת את הצחוקים שלהם, ובדיוק לפני שהנורא מכל קרה, אחותי באה, דפקה על הדלת, אספה אותי ולקחה אותי ישר למשטרה, לפתוח תלונה. גם בבית החולים הייתי ובבדיקת שתן גילו אצלי חומר חזק מאוד שמשתק”.

את השמות אנחנו לא יכולים לחשוף, אבל יחד עם טניה אנחנו מחכים לדיון בבית המשפט, ואנחנו מקווים שבבוא העת נוכל לגלות את שמם ולדאוג לכך שכל הדוגמניות יהיו מוגנות כמה שאפשר מאנשים מהסוג הזה.

זה אולי הסיפור הכי קשה שקרה לטניה טל מחין אבל היא מראה שהדבר הכי חשוב זה תמיד לדעת מה קורה, ולזכור שצריך לחשוד בכל אחד בעסק הזה, ולדעת לסמוך רק על עצמך.

20 בינו׳ 2013 ( ארכיון “הכישרון שלי”) .

____________________________________

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *